Yeni İnsan: 2023’te Yanıma Alacaklarım

Hayat tarzlarımız değişti. Tutum ve davranışların nereye evrileceği belli değil. Kötücül sorunlar  ve belirsizlik hepimizi etkiliyor. İnsan yönümüze daha çok ihtiyaç var. Uzlaşmaya, umuda, birleşmeye daha çok özen göstermeliyiz. Ortak sorun  gerekli güven sağlamada. Yaş statü vb. benzerlerimle aynı kalıplara girmek istemiyorum. Değişimi yaşayacağım ama emin olduğum şey duruşum değişmeyecek. Yeni bir insan, yeni bir bilgi, yeni çevre, yeni proje için   hep merakla hazırlanıyorum.

 “Bir vicdanının olması, yapabileceğin en iyi kariyerlerden biridir.” Anthony Bourdain

Yeni yıldan yarınlardan öncelikle kendim, sevdiklerim ve seveceklerim için öncelikle sağlık diliyorum.

Klişelerden mümkün oldukça uzak kalarak, var olan şartlarımı koruyarak yeni hedeflerimi gerçekleştirmeyi planlıyorum. 

Bir şeyleri daha iyi yapmakla, daha iyi bir insan olmayı birbirine karıştırmayalım. İkincisi, ilkine göre çok daha büyük bir önceliktir.2022 de hedeflerim emeklerim askıda kaldı;  bizim dışımızda çok faktör var. Her yeni sabahla birlikte yola  devam ve asla vazgeçmiyorum.

“Bir insanın en ağır yükü gerçekleştiremediği potansiyelidir.” Charles Schulz

Gidenler, gelenler var ancak kalanlar çok kıymetli. İstemediğim halde sırf ayıp olmasın diye birine zaman ayırmaya çalışmaktan çoktan vazgeçtim. Ne istemediğimi bilerek  ve önceliklendirmemi yaparak huzurla ilerliyorum.

 Bazen “olmak / yapmak” yerine “bırakmak” daha gerçekçi  geliyor. Kafamda kurma huyum ve kafama takma sanatımı bırakacağım. Çevremde kalan toksik kişilerden uzaklaşıyorum. Fazla düşünerek kafa karışıklığından  uzaklaşmak  en büyük gayretim.

İç sesimi daha  çok dinleyeceğim bu yönde oldukça yol aldım. Yönümü hep olumluya çevireceğim. 

Bazı şeylerin olabilmesi için bazı şeylerden vazgeçebilmek gerektiğini, istediklerini dürüstçe söylemenin en iyi seçim olduğunu, birbirini destekleyen, herkesin ilerlemesi için birbirine el veren ekiplerin daha başarılı olduğunu ve bunun olabileceği ortamlar yaratmanın herkese ne kadar iyi geldiğini her fırsatta tekrar edeceğim.

Daha çok yürümeye devam, daha çok esnemeye devam edeceğim. Aralıklı oruç 15-16 saati her gün koruyabilmek hedefim ve tek öğüne geçebilmek.
Kendime  ve yazılarıma da tema birleştirmelerinde çok faydalı olan, bende bir ışık yakan herhangi bir şeyi  defterime not etme alışkanlığıma devam edeceğim. İki adet yeni defter aldım: biri kırmızı  biri mavi.

Hepsi bedel ödeyerek elde ettiğim kazanımlarım hiç bırakmayacağım paşa gönlüm, keyfimin kahyası , içimdeki sesi hep dinleyeceğim. Arada bir beni dürten “insanların hakkımdaki düşüncelerini takan” tarafımı tamamen bırakacağım.
En iyisini aramaya, en doğrusunu yapmaya fazla  mükemmelliyeciliğe gerek yok. Bir kere sunulmuş hayatımın içini ANLAMLI’larla doldurmaya çalıştım hep, yine öyle olacak. Çünkü başımıza gelen  hiçbir şey boşuna değil.

Korkuyorum evet. Korkuyu azaltmanın yolu seyahatmiş daha çok seyahat etmeyi istiyorum. Kendimi daha çok şımartmak için özellikle seyahat planlarımı gerçekleştirmek hedeflerim arasında. Yine yeniden defalarca gidebileceğim yerler var vize sorunsalı ne olacak belli değil.

Önyargısız yaşamaya gayretimi çok daha artırarak iç sesimi olumluya çevirmeyi öğreniyorum.

Negatif veya olumsuz cümleleri kurmamakta daha başarılı yol alabiliyorum. Ama, fakat, aynen, zor vb. kelimeleri hayatımdan tamamen çıkarmış olmayı hedefliyorum.

Daha çok saçmalamak daha çok kahkaha mizah, sanat, müzik hep yol arkadaşım olacak.

Değiştirmek istediklerim değişsin, hedef değil niyet önemli. ’’Hayatta veremediğin dersten hep ikmale kalırsın’’ diyorlar. Demlenme yani sabır dönemindeyim. Ayrılıklar, kopuşlar, beklenmedik hareketler büyütür beni.

Şefkat konusunda iyiyim hakkımı yedirmem. İyilikte de fena değilim ancak özellikle köklerimin mirasına sahip çıkacak çok daha fazla şey yapmak istiyorum.

Musikiye başlayamadım 2023 de mutlaka başlayacağım.

Mutlaka stil yüzme öğreneceğim bu biraz salgınlarla da ilgili olacak.

Hangi kapıyı zorlayacağımı bilmek önemli olan: dozunda daha çok ısrarcı olabilmek, çok daha talepkar olabilmek ve yardım istemek hayatı kolaylaştırıyor. Öğreniyorum. 

Beynimiz anlamsız aç ve bilginin peşine düşüyoruz. Hayatımız ilerledikçe hikaye anlatmayı öğreniyoruz. Anlatmak bizi bilinçli varlıklar yapar mı? 

Hayat kısa herkesten bir parça almak lazım. Sürprizleri bol, umutla, bol çalışma, bol hayalle yolculuğumuz. İnanın buna değecek…

Huzur ve bereketinle gel 2023!

Mavi Kuş

Bir mavi kuş var yüreğimde
Çıkmaya can atan
Ama ben ondan güçlüyüm, kal,
Diyorum ona, kimsenin
Seni görmesine izin veremem.

Bir mavi kuş var yüreğimde
Çıkmaya can atan
Ama viski döküyorum üstüne
Sigara dumanına
Boğuyorum,
Fahişeler, barmenler ve
Bakkal çırakları hiçbir zaman
Bilmiyorlar onun orada
Olduğunu.

Bir mavi kuş var yüreğimde
Çıkmaya can atan
Ama ben ondan güçlüyüm,
Yat lan aşağı, diyorum ona,
Ocağıma incir dikmek mi
Niyetin? Avrupa’daki kitap
Satışlarımı sabote etmek mi?

Bir mavi kuş var yüreğimde
Çıkmaya can atan
Ama zekiyim, sadece
Geceleri izin veriyorum çıkmasına,
Herkes yattıktan sonra.
Orada olduğunu biliyorum, derim
Ona, kederlenme
Artık.

Sonra yerine koyarım yine
Ama hafifçe öter
Tamamen ölmesine de izin
Vermiyorum
ve birlikte uyuyoruz
Gizli antlaşmamızla
ve insanı ağlatacak kadar
Güzel, ama ben
Ağlamam, ya
Siz?

Charles Bukowski

Daha fazla motivasyon ve  bilgilerimizi hatırlamak  için geçmiş yeni yıl yazılarıma göz atmak ister misiniz? 

Reyhan KocabalReyhan Kocabal

Yorumlar