Plaza Aşkları
İki binlerin başı milenyum çocukları doğmakta herkes çok fazla bir değişik nesil olacağını bilinciyle artan şekilde bu yılda doğurmaktaydı

X, Y, Z nesil tanımlamaları on beş yıl sonra hayatımıza girecekti . planlı proğramlı. Tüp bebekler için iyi kazançlı olmak gerekiyordu Devlet yardımı yoktu henüz o  dönemde. Plazalarda çalışmanın ayrıcalık olduğu yıllardı. Çalışanlar birbirleriyle yarışır şekilde bakım ve şıklık yarışına girmişler gibiydiler. Gelirlerini iyi olması harcamalarının ayağına göre uzatılması kuralını çiğnemeleri için engel değildi.

Estetik burunda yaygındı birde diyet ve spor salonlarında vakit harcanıyordu. Plates çok duyulmamış yeni yeni yoga kulüpleri oluşmaya başlamıştı Botoks ve dolgu ile henüz tanışılmamıştı . Birbirine benzerlik loreal sarı balyajlar popülerdi. Nişantaşı, Akmerkez, Bağdat caddesi  en yaygın alışveriş ve yemek lokasyonlarıydı . Boğaz ve Nisbetiye  hattında en iyi popüler yemek eğlence mekanları açılmıştı. Çarşamba, cuma ve cumartesi   mutlaka plaza insanları bu mekanlara takılmaktaydı . Sürekli gidenler için milyonluk şehirde simalar tanınırdı. iyi kazanan iyi harcayan eğlenen bir 30 yaş civarı plaza genç yönetici insanları bu mekanlarda yeni arkadaşlarla tanışma ve hatta evlenenler çok yaygındı. O yıllarda boşanmalarda bu kadar yaygın değildi.

Emel  plazada iyi kazanan bir üst düzey  yöneticiydi.  Ailesiyle Nişantaşı bölgesinde yaşıyordu. Gece gezmeleri ve çalışma hayatı için bu bölgede ikamet etmek İstanbul için en doğrusuydu metro hatları daha açılmamıştı. Gece yemek bar öncesi mutlaka kuaföre uğranılır; Makyaj ve saç bakımı uygun kıyafet için zaman harcanırdı ‘Laila kıyafeti’ tanımı vardı güncel konuşmalarda biraz kokoş şık  ve dikkat çekici farklı olmaktı. Geniş arkadaş  çevreleri sayesinde sponsor firmalardan kulüplere girmek için özel kartları vardı. Bu nedenle giriş ücretli de olsa girilemeyen kapılarda sıra beklenildiği klüplere hep ayrıcalıklı   beklemeden girebiliyordu. Güzel alımlı bir kızlar grubu vardi. Genelde 2-3’ lü takılırlar yemekli organizasyonlarda 9-10 kişi olurdu Bar takılmalarında ideal sayı maksimum  üç kabul etmişlerdi.  Uyumadan işe gitttikleri de olmuştu. Başarılı kariyerlerini bu durum asla fark edilmedi Ertesi gün tam akşamüzeri 6 dan sabah 6 ya 12 saat uyuyarak zinde kalmayı başarmışlardı Arabasının bagajında giysi dolabını taşıyor gibiydi.

Emekli anne babası yolunu gözler her uzun eğlence sonrası’’ bardan adam çıkmaz ‘’ diyerek şakalaşan emekli diplomat babasının takılmalarına hep birlikte gülerlerdi.

O günlerde İnternet date siteleri  konuşuluyordu. Arkadaşlarından çok iyi eşler bulanlarda olmuştu denemeye harar verdi ve uydurma ile kaydoldu  İlk buluşmaya giderken kendini izlemesi için birkaç arkadaşını buluşma yerine çağırmış ve güvende olmak istemişti.

Korku ve meraktan başlayan bu ilişki kısa zamanda ciddiye dönüştü ve tanıştıktan bir yıl sonra nişanlandılar ve evlendiler. Kariyer ve kazancı  yerinde olan Emel kadar iyi olmayan  Erol hep arayışlarla farklı kariyer denemeleri, iflaslar, yeniden başlangıçlar yaşadı. Emel in evlilik fikri yaşı fazla ilerlemeden bir çocuk dünyaya getirmekti Bunu evliliğinin dördüncü yılında  yaşı geçirmeden sağladı  bir kız evlat sahibi oldu

Aileleri internet sitesinden tanıştıklarını asla bilmedi. Kendilerine sağlanan torun sevgisiyle tüm olumsuzlukları kurcalamaz oldular. 2015’ lere gelindiğindi yıllarda plaza insanlarında aldatmalar, ofis aşkları  çok yaygın duyulmakta ve konuşulmaktaydı Birbirlerine sözde aşık olan Emel ve Erol birbirlerini aldatmış olmalarına rağmen evliliklerini devam ettirdiler. Fazla kurcalamadan, sorgulamadan  bir arada yaşamaya devam ettiler Boşanmalar evlenmelerden çok yaygın yirmibirinci yüzyıl Kimi ‘’başarılı ‘’ yöneticiler  her şeye rağmen evliliklerini devam ettirdiler. Belki maddi, belki çocuk belki çevre …Evlilik kurumundan bekledikleri ne ise sakin , iş odaklı, sanki proje bazlı ….

Aldanma, aldatma. Sadece  gerçeğin peşinde olalım.

İlişkidir iyileştiren.

Reyhan KocabalReyhan Kocabal

 

Yorumlar