Yaşamaya Dair

Altı yıl önce temizlenen hastalık, son kontrollerde ciğerler omurilik dahil tüm vücudu sardığını öğreniyor Rize şivesiyle konuşan al yanaklı gök gözlü Nermin Teyze ayağında spor ayakkabılar tuniği başında çemberi hem laik hem çağdaş olmayı savunuyordu.

İnsan sonu yaklaştığını bile bile nasıl bu kadar hayat dolu olabilir? Bence sebep evlat 20 yıl uğraş sonunda gelen kız evlat ….Etkilendim, hayranlıkla ve şaşkınlıkla dinledim uzun uzun sözünü kesmeden, konuşası anlatası varmış.

Kızı üniversitede okuyor mali müşavir olacak tek kız arkadaşı var çekingen, mahcup,  çok güzel, asosyal bir hayat hiç olmamış tabu erkek arkadaş vs…bildik taşra kuralları şehirde de devam ediyor. Evlenmek mi ben küçük yaşta evlendim aynı hatayı ona yaptırmam diyor anne. Tek çocuk miras yüklüce olunca Eş dost tanıdıklar talip çoktan.

Dahiliye bölümü dinlenme salonunda tanıdım onu. Gizli gizli şekerli yiyecekler yedikten içtikten sonra komaya giren kocasına refakat ediyordu. Sürekli anlatıyor ya da telefonla uzun uzun konuşuyordu.

Ben, biz böyle değildik diyordu birkaç cümle arasında sürekli tekrarlıyordu. Hep son yıllar hastalıklar sebep…

Hastalık yokmuş gibi yaşama bağlı anne, onu üzen sürekli hastaneye gelmek için şeker yiyen bir eş bu kız çocuğunun işi zor. Belki de kolay diye bir şey yok hayatta uzaktan bakınca tuz şeker hep benziyor.

Bir yanımız bahar bahçe yaprak döker bir yanımız

Reyhan KocabalReyhan Kocabal

1 Response

Yorumlar