Ne Getireceği Belli Olmayan Güzel Yarınlara

Ne Getireceği Belli Olmayan Güzel Yarınlara

Yazıyı okurken Ornella Vanoni L’appuntamento (beklenti) dinlemenizi öneriyorum. Bu linkten dinleyebilirsiniz.

Daha Çok Sen

Gelecek yok, geçmiş yok,

Akış var.

Açılsın kapılar

Tereddütsüz, plansız

Hissederek ve uyumlu

Nefesini keserek

Kendini bırakarak

Öncesiz, sonrasız

Hayatı kurcalamadan

Olduğun gibi kabul

Olduğu gibi yaşam

Rahat, doğal

Baskısız, beklentisiz

Basit değil karmaşık

Değerli an.

Sıkılmadan hep huzur vererek

Hayatı son gün gibi yaşam: duman.

Bir yerlerde okudum ‘’gazı kaçmış kola gibiyiz, bugünlerde yaşadığımız dünya’’ diyordu hemen benimsedim. Son bir yıllık dönemde belirsizlik en zor olanı. Korku bizimle. Her zaman ‘’ Sevgi her şeyin ilacı ‘’ diyorum ve bunun için yaşıyorum.

Ne olursa olsun yeni cümleler bulma zamanı, kendi gözlerime bakma zamanı, sevdiğime sarılma zamanı, içimize yolculukta sağlam durma zamanı: kendimizle barışık, karşımızdakiyle barışık, korku atmosferini yenerek düşmanlaştırmadan yapabilmeliyiz. Diğer her şey bittiğinde kendimizle yalnız kalabilmek ve bize arkadaşlık eden kendimizi sevebilmek asıl konu. İnanır mısın canım nasıl isterse öyle olacak. Bizler yolu bitirmekle  yükümlüyüz. Yolculuğumuzda bizimle olmak isteyenler bizle yürürler, gelmek istemeyen yanımızdan ayrılır. Durursak kalbimiz yorulur. Yol kalbi onarır. Dışarıdan nasıl göründüğünün hiç önemi yok, önemli olan nasıl hissettirdiği.

Her şeyi eleştirerek, her şeyden şikayet ederek, yapmacık ve abartılı konuşma yapan ve yalan söyleyen gözümden düşer. Yani bildiklerimizden daha üstün gerçekler var. Sevgi doğuştandır; nefret ise tercihtir. Neler bozulmadıysa onlara sarılıp ayakta kalıyoruz. Hayat kendini tekrarlamaz, aynı şeyleri yapsan da aynı olmaz, yarın başka bir ben var, değişirken yanımda kal.

Tek bir günah vardır o da hırsızlık. Yalan söylediğinde birinin doğru bilgilere ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığında doğruluğu, haklılığı çalmış olursun. Kendine ait olmayan  bir şeyi alan insan ister can olsun ister bir dilim ekmek, adidir. Çalmaktan daha kötü suç yoktur. Khaled Hosseini Uçurtma Avcısı romanında  özetle bunları söylüyordu. Zamanımı çalanları, emeğimi çalanları, düşlerimi heveslerimi çalanları düşünüyorum bugünlerde. Şartların, ortamın, diğerlerinin kurbanı olmadan kendi koşullarımı inşa ederek, koparıldığı yerden çiçek açarım her zaman. Güneşe göğe bakar gülümserim, gülümsetirim.

‘’Öğret bana, nasıl unutulur düşünmek?’’ W.Shakespare

 

Reyhan KocabalReyhan Kocabal

 

  

     

 

1 Response
  1. Filiz Mutlu Toprak

    Sevgili arkadaşım emeğine sağlık çok güzel yazmışsın evet bizlere doğuştan sevmek ogretildi nefreti hiç duymadim, yalan hile iftira en korktuğum sözcükler ve eylemler di hep de öyle devam etti.Sonuca gelmedik hayat yolculuğunda birgün biterse sanırım geride kalacak bu vasiflarimizla toprağa girmekten mutlu olacağım unsurlar bunlar . Tekrar emeğine sağlık diyorum sevgiyle kal…

Yorumlar